Opatrunki hydrożelowe

Opatrunki hydrożelowe

Opatrunki hydrożelowe są tak zwanymi opatrunkami aktywnymi.

Co to oznacza?
Nie tylko chronią ranę przed czynnikami zewnętrznymi, ale także dzięki swoim właściwościom bezpośrednio współdziałają z procesami gojenia – pochłaniają wysięk, chronią przed zakażeniem rany, zapewniają odpowiednią wymianę gazową i prawidłowe pH.

 

Zastosowanie
Opatrunki hydrożelowe służą do zaopatrywania wszelkich ran, zarówno powierzchownych jak i głębokich. Stosuje się je przy oparzeniach (cieplnych, słonecznych, żrącymi środkami chemicznymi), owrzodzeniach, odleżynach, ropniach.

Charakterystyka
Opatrunki hydrożelowe zawierają substancje chemiczne, które reagują z wodnymi roztworami, zatrzymując znaczne ilości wydzieliny. Dostępne są w postaci żelu (wyciskanego na ranę) oraz w postaci plastrów. Ponadto są bardzo proste w użyciu, łatwe w przechowywaniu i transporcie.

Opatrunki natychmiast po nałożeniu na oparzone miejsce chłodzą je, zmniejszają obrzęk, łagodzą ból i chronią przed zanieczyszczeniem rany. Nie przywierają do ran i mogą być nakładane bezpośrednio na nie. Dostępne są w kilku rozmiarach. Zastosowane niezwłocznie po oparzeniu znacząco zmniejszają jego skutki.

 

Jak często należy zmieniać opatrunki hydrożelowe?

Początkowy okres, kiedy trwa oczyszczanie rany z tkanek martwiczych, wymaga częstszych zmian opatrunku. Opatrunek powinno się zmieniać raz na dobę, choć w niektórych przypadkach czystych ran możliwe jest jego pozostawienie nawet na kilka dni.
Opatrunek należy zmienić wcześniej, jeśli będzie on nieszczelny – żel będzie wyciekał spod opatrunku. Po usunięciu opatrunku ranę należy przepłukać roztworem soli fizjologicznej.

 

Bardzo ważną zaletą opatrunków hydrożelowych, w przeciwieństwie do opatrunków klasycznych, jest nie przyklejanie się opatrunku do rany, przez co jego zmiana jest dla pacjenta bezbolesna!