Rzeczy, które warto mieć w samochodzie

Rzeczy, które warto mieć w samochodzie

Rzeczy, które warto mieć w samochodzie

Przed wyruszeniem w podróż powinniśmy przede wszystkim sprawdzić jego stan techniczny, zadbać o uzupełninie płynów eksploatacyjnych. Zwykle o tym pamiętamy. Coraz częściej jednak zwracamy uwagę na jego wyposażenie „ratunkowe” niezbędne w sytuacjach kryzysowych. Nasza nieuwaga spowodowana w brakach w tego typu wyposażeniu w najlepszym wypadku może skończyć się mandatem. Zainteresowanych treścią ustawy odsyłamy do lektury Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 31.12.2002r. w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia (Dz. U. z 2003r. Nr 32, poz. 262).
Jakie wyposażenie musimy mieć w aucie?

Obowiązkowe wyposażenie auta

Trojkat ostrzegawczy wyposazenie autaTrójkąt ostrzegawczy – jest wyposażeniem ustandaryzowanym, którego parametry wykonania określają normy. Jego skuteczność na drodze musi potwierdzać homologacja. Jej posiadanie gwarantuje odpowiednią wielkość trójkąta oraz powierzchnię odblaskową.

Podczas awarii, unieruchomienia pojazdu ważnym jest włączenie świateł awaryjnych oraz ustawienie trójkąta za pojazdem. Pozwala to innym kierowcom zorientować się, że na drodze występuje potencjalnie niebezpieczna sytuacja związane z unieruchomionym pojazdem. Trójkąta ostrzegawczy to koszt około 15zł.

 

Za nie użycie trójkąta Policja może nałożyć mandat karny natomiast za jego brak grozi grzywna.

Gaśnica

Gaśnica samochodowa w aucieJest równie ważnym elementem wyposażenia pojazdu jak trójkąt. Zgodnie z przepisami musi znajdować się w jego wnętrzu w miejscu łatwo dostępnym. Zwartość środka gaśniczego powinna być nie mniejsza niż 1 kg dla samochodów osobowych. Często jednak zapominamy, że zakup gaśnicy nie rozwiązuje problemu na lata. Dodatkowym warunkiem dla tego urządzenia jest posiadanie ważnego przeglądu technicznego.

Jeżeli chodzi o rodzaj gaśnicy to powinna ona posiadać oznaczenie literowe BC. Natomiast według specjalistów optymalnym rozwiązanie  jest gaśnica ABC. Ceny gaśnic rozpoczynają się od ok. 25 zł za BC.

 

Warto pamiętać, że ubezpieczyciele podczas likwidacji szkód związanych z pożarami pojazdów sprawdzają czy gaśnica była na wyposażeniu pojazdu. Jej brak może skutkować odmową wypłaty świadczenia.

Oczywiście brak gaśnicy w pojeździe może skutkować mandatem karnym.

Nieobowiązkowe wyposażenie auta

Apteczka i kamizelka odblaskowa zaliczane są do wyposażenia nieobowiązkowego. Biorąc pod uwagę ich przydatność wysoce nierozsądnym jest rezygnowanie z ich posiadania. Te elementy wyposażenia mogą uratować życie i zdrowie albo zapewnić bezpieczne poruszanie się po pasie drogi. Wbrew ogólnym opiniom wyposażenie to obecnie nie jest drogie.

Apteczka Samochodowa KamizelkaApteczka – żadne polskie przepisy nie określają co powinno się w niej znajdować. Powinna być wyposażona przede wszystkim w rękawiczki jednorazowe, maseczkę do sztucznego oddychania, bandaże, jałowe gaziki, plastry, chustę, koc termoizolacyjny, środki do dezynfekcji, nożyczki ratownicze. Nie zaleca się przechowywania w apteczkach lekarstw z uwagi na brak uprawnień do podawani ich innym osobom jak i również na ekstremalne warunki przechowywania.

 

Warto także wyposażyć nasz zestaw do udzielania pierwszej pomocy o nożyczki do cięcia pasów jaki i również w światło chemiczne. Apteczka samochodowa to koszt około 19zł.

Kamizelka ostrzegawcza – kamizelki odblaskowe sprawdzają się idealnie podczas warunków ograniczonej widoczności, w nocy. Podczas awarii, zdarzenia drogowego gdy musimy opuścić pojazd jej zastosowanie zwiększa nasze bezpieczeństwo. Dzięki niej jesteśmy widoczni nawet z odległości 200 metrów.

Sama kamizelka odblaskowa idealnie sprawdza się w czasie złej widoczności, gdy podczas awarii lub zdarzenia drogowego jesteśmy zmuszeni opuścić nasz pojazd. Dzięki niej można być widocznym z odległości nawet 200 metrów. Kamizelka ostrzegawcza to koszt zakupu około 7zł.

Zestawy Safety Kit + szkolenie z pierwszej pomocy to optymalne rozwiązanie dla kierowcy.

Kurs pierwszej pomocy dla kierwocowOprócz wyposażenia samochodu w tzw. „Safety Kit” – zestaw trójkąt, kamizelka, apteczka i gaśnica warto jest także pomyśleć o odbyciu kursu z zakresu pierwszej pomocy. Wiedza zdobyta na szkoleniu pozwoli nam na bardziej świadome i uporządkowane działania ratownicze zarówno w drodze jak i w domu. Ponadto należy pamiętać, że podczas wypadku inne osoby mogą skorzystać z Naszego wyposażenia nawet w przypadku udzielania Nam pomocy.

Kurs pierwszej pomocy to koszt około 110zł w podstawowej wersji.

 

Aptezczki Samochodowe