QuikClot – środek do tamowania krwotoków

QuikClot – środek do tamowania krwotoków

Preparat QuikClot™ jest przełomowym i opatentowanym produktem firmy Z−Medica, który to niemal natychmiastowo zatrzymuje silne krwawienia. Wytworzony został z granulowanej substancji mineralnej, chemicznie i biologicznie obojętnej, o niewielkim ryzyku reakcji alergicznej. Za pomocą QuikClot można niezwykle szybko i skutecznie pomóc poszkodowanym znajdującym się w ciężkich stanach urazowych. Zanim został wprowadzony na rynek, QuikClot był konsultowany i testowany przez Marynarkę Wojenną USA oraz Korpus Marines.

W tej chwili jest na wyposażeniu jednostek naziemnych w Afganistanie i Iraku, gdzie jego skuteczność została potwierdzona przez uratowanie znacznej liczby rannych. QuikClot został także wprowadzony do zestawów indywidualnych pierwszej pomocy żołnierzy Marines, a także zakupiony przez siły stabilizacyjne ONZ oraz liczne armie i organizacje na całym świecie.

QuikClot jest niezwykle chłonnym preparatem pochodzenia mineralnego. Po przyłożeniu preparatu bezpośrednio w miejsce krwawienia i zastosowaniu silnego ucisku na ranę przez około 90 sekund, QuikClot działa jak molekularna gąbka natychmiastowo zasysając cząsteczki wody z krwi pozostawiając za sobą jedynie czynniki, dzięki którym powstaje skrzep (fibryna, trombina).

Dzięki temu krew krzepnie niezwykle szybko – niemal natychmiastowo chroniąc organizm przed hipowolemią bezwzględną. Proces ten to gwarancja zachowania u rannego żołnierza stanu maksymalnie zbliżonego do hemostazy. QuikClot pomaga w stworzeniu stabilnego, silnego skrzepu, pozostającego na miejscu, aż do celowego usunięcia go na sali opatrunkowej lub operacyjnej w warunkach szpitalnych.

Źródło: paramedica.pl