Ciało obce w oku, co robić?

Ciało obce w oku, co robić?

Spacerując, często zdarza się, że w naszym oku ląduje niewielki owad lub drobinka, która sprawia, iż czujemy okropny dyskomfort. Wyciągnięcie tak niewielkiego ciała obcego jest proste. Można użyć do tego czystej chusteczki higienicznej lub inny kawałek środka higienicznego. Co jednak, gdy oko zostanie zranione większym przedmiotem?

Przede wszystkim nie należy popadać w panikę. Jeśli ciało obce, które uszkodziło oko, jest duże, pod żadnym pozorem nie powinno się go wyjmować z oczodołu. Wbity przedmiot należy zabezpieczyć tak, by nie wypadł. Działa on bowiem jak korek, który tamuje ewentualny krwotok, jego wyjęcie zaś może skutkować większymi uszkodzeniami.

Do zabezpieczenia ciała obcego najlepiej wykorzystać bandaże oraz plastry, które unieruchomią przedmiot. Poszkodowany powinien do przyjazdu karetki pozostać w bezruchu. By uniemożliwić ruch gałek ocznych, można zdrowe oko zakleić plastrem. W razie, gdy przedmiot wypadnie sam, pod żadnym pozorem nie wkładajmy go z powrotem! Zatamujmy krwotok i poczekajmy na opiekę medyczną. Do przyjazdu karetki pogotowia, nie zostawiajmy osoby poszkodowanej samotnie.