Zatrucia grzybami – objawy i pierwsza pomoc

Zatrucia grzybami – objawy i pierwsza pomoc

Sezon grzybowy trwa. Choć zbieranie grzybów może wydawać się proste, łatwo o pomyłkę która może kosztować życie. Niektóre trujące grzyby wyglądają bardzo podobnie do tych jadalnych. Zatrucia grzybami zazwyczaj są wynikiem niedoświadczenia grzybiarzy, pomyłek lub lekkomyślności.  Im szybciej rozpoznamy zatrucie, tym większe są szanse przeżycia.

Dolegliwości przy zatruciu grzybami zależą od gatunku i ilości spożytego grzyba.

 

OGÓLNE OBJAWY ZATRUCIA GRZYBAMI:
•    bóle brzucha
•    nudności
•    wymioty
•    biegunka

Mogą również wystąpić: halucynacje, suchość błon śluzowych, zaburzenia rytmu serca, zwężenie źrenic, ślinotok, skurcze mięśni, podwyższona temperatura ciała, zaburzenia świadomości, zaburzenia widzenia, drgawki, zaburzenia oddechowe, żółtaczka.

NIE WOLNO LEKCEWAŻYĆ ŻADNYCH OBJAWÓW!

 

MUCHOMOR SROMOTNIKOWY
Należy pamiętać, że najgroźniejszym grzybem, jednym z najsilniej trujących występujących w Polsce, jest śmiertelnie trujący muchomor sromotnikowy. Bywa często mylony z jadalną czubajką kanią, gąską zieloną, gołąbkiem zielonawym, a nawet pieczarką. Wcale nie jest gorzki, czy niesmaczny – ma delikatny, przyjemny zapach i jest bardzo smacznym grzybem, dlatego nie da się „wyczuć” jego obecności w potrawie. sromotnikWykazuje ogromną toksyczność, a konsekwencje zatrucia nim bywają tragiczne. Toksyny, które posiada w sobie muchomor sromotnikowy uszkadzają wiele narządów, w szczególności komórki wątroby prowadząc do jej ostrej niewydolności, dla której jedynym „ratunkiem” jest przeszczep wątroby. Wystarczy zjedzenie jednego takiego muchomora, aby dawka toksyn była śmiertelna. Jest bardzo niebezpieczny ze względu na późne objawy jakie daje. Dopiero po kilkunastu godzinach od jego spożycia występują zaburzenia żołądkowo-jelitowe, po których następuje przejściowa poprawa i objawy ustępują. Następnie po 2-3 dniach pojawiają się kolejne objawy w postaci zaburzeń krzepnięcia krwi, żółtaczki oraz ostrego uszkodzenia wątroby i nerek. Wówczas jedynym ratunkiem dla człowieka jest przeszczep wątroby.


Co robić w przypadku zatrucia grzybami
?
Jeżeli zauważymy jakiekolwiek z wyżej wymienionych objawów po spożyciu grzybów, nie wolno ich lekceważyć. Należy natychmiast wezwać lekarza lub zgłosić się do szpitala!

PIERWSZA POMOC
1.    Należy natychmiast opróżnić żołądek poprzez wywołanie wymiotów. Można to zrobić przez mechaniczne drażnienie gardła lub pić wodę z solą. Trzeba pamiętać, że wymioty są skuteczne, ale tylko do 1h od spożycia trującej potrawy.
2.    Nie wolno podawać mleka ani alkoholu, czy też stosować środków przeczyszczających bądź leków.
3.    Zapewnić choremu pomoc lekarską lub zawieźć go do szpitala.
4.    Należy zabezpieczyć wymiociny, resztki potrawy grzybowej, ewentualnie resztki pozostałe z czyszczenia grzybów – celem diagnostyki laboratoryjnej. Ułatwi to rozpoznanie gatunku grzyba, co umożliwi zastosowanie właściwego leczenia.

Te czynności należy zastosować również u osób, które jadły tę samą potrawę, mimo że nie wystąpiły u nich jeszcze żadne objawy zatrucia.

Nie ma prostych metod rozpoznawania grzybów trujących. Aby uniknąć zatrucia należy po prostu poznać określone gatunki grzybów jadalnych i tylko takie zbierać.

W PRZYPADKU JAKICHKOLWIEK WĄTLIPOWŚCI, ZAWSZE NALEŻY ODRZUCIĆ PODEJRZANEGO GRZYBA

gdyż nawet wybitnym grzybiarzom zdarzają się pomyłki. W wypadku podejrzenia zatrucia należy reagować bardzo szybko, gdyż w przypadku najsilniej trujących grzybów, upływający czas wpływa niekorzystnie na skutki działania toksyn na organizm człowieka.