Porażenie Prądem Elektrycznym

Porażenie prądem

Porażenie prądem elektrycznym może stanowić ogromne niebezpieczeństwo dla zdrowia i życia ludzkiego. Przepływ prądu przez ciało ludzkie powoduje rozległe obrażenia zewnętrzne, prowadzi do zaburzeń pracy serca, a nawet do zatrzymania krążenia.
Najczęściej trzymamy się z dala od urządzeń pod napięciem. Jeśli już podejmujemy próbę ich obsługi, kierujemy się rozwagą i ostrożnością. Jednak nawet najbardziej doświadczony fachowiec z zakresu elektryki może w nieszczęśliwych okolicznościach ulec wypadkowi.

Udzielając pomocy osobie porażonej prądem, musimy pamiętać o bezpieczeństwie swoim i swojego otoczenia. Przede wszystkim należy odciąć dopływ prądu. Jeśli jest to niemożliwe, starajmy się przenieść poszkodowanego (i wszystkie towarzyszące osoby) z dala od niebezpiecznego miejsca, zachowując odpowiednią izolację. Obrażenia zewnętrzne powinniśmy natychmiast opatrzyć przy pomocy środków opatrunkowych, ewentualny krwotok zaś zatamować. Należy zastosować opatrunek uciskowy wykonany przy pomocy gazy opatrunkowej i opaski elastycznej, które powinny znajdować się w każdej podręcznej apteczce. Jeśli nie dysponujemy środkami opatrunkowymi, wystarczy kawałek materiału, którym zabezpieczymy krwawiące miejsce (uciskając miejsce krwawienia). Jeśli osoba poszkodowana znajduje się w stanie ciężkim, należy jak najszybciej rozpocząć masaż serca lub sztuczne oddychanie. Często sytuacja wymaga podjęcia tych dwóch czynności naraz.

Osoba porażona prądem elektrycznym powinna jak najszybciej trafić pod opiekę lekarską, bez względu na stan obrażeń. Rany zewnętrzne łatwo opatrzyć, trudniej jednak przewidzieć, jakie wewnętrzne spustoszenie spowodował wypadek. Dla dzieci porażenie prądem stanowi szczególne niebezpieczeństwo. Częściej niż u osób dorosłych ma skutek śmiertelny. Powinniśmy nie tylko chronić najmłodszych przed zagrożeniem, lecz również postawić na naukę odpowiednich postaw i zachowania w niebezpiecznych sytuacjach.