Wychłodzenie organizmu – jak pomóc?

Osobę skrajnie wychłodzoną łatwo pomylić z osobą zmarłą. Dzieje się tak ze względu na niskie ciśnienie tętnicze krwi u takiego poszkodowanego.
Hipotermię wywołuje znaczny spadek temperatury głębokiej ciała (poniżej 35° C), a pomoc wiąże się często nie tylko z ogrzaniem takiej osoby, ale także z prowadzeniem resuscytacji krążeniowo-oddechowej.

Hipotermia spowodowana jest zwykle długotrwałym przebywaniem w zimnym otoczeniu. Często wywołuje ją długie narażenie na deszcz, wiatr lub śnieg albo zanurzenie w zimnej wodzie.
W przypadku długiego narażenia na zimno system obronny organizmu stara się zapobiec dalszej utracie ciepła. Pojawiają się dreszcze, a organizm próbuje utrzymać właściwą temperaturę najważniejszych narządów ograniczając dopływ krwi do skóry.
W razie wyczerpania energii organizmu hipotermia może zagrażać życiu. Szczególnie narażone na wychłodzenie organizmu są niemowlęta, osoby starsze, chore i z ograniczoną możliwością poruszania się.

OBJAWY:
•    dreszcze
•    skóra blada i zimna (występuje „gęsia skórka”)
•    sine wargi i dystalne części ciała (także paznokcie)
•    osłabienie organizmu
•    zawroty głowy
•    w skrajnym wychłodzeniu zaburzenia świadomości, ból z zimna

Pierwsza pomoc
1.    Zabezpiecz poszkodowanego przed dalszym spadkiem temperatury.
2.    Stopniowo ogrzewaj poszkodowanego.
3.    Gdy wychłodzona osoba jest przytomna, możesz jej podać ciepły (ale nie gorący!, słodki napój.
To dostarczy szybko przyswajalnych kalorii i rozgrzeje „od środka”.
4.    Gdy osoba jest nieprzytomna, udrożnij drogi oddechowe i sprawdź czy oddycha.
5.    Jeśli oddycha, ułóż ją w pozycji bezpiecznej. Chroń przed dalszą utratą ciepła – okryj folią NRC (ZŁOTĄ STRONĄ NA ZEWNĄTRZ!!!) lub zwykłym kocem. Wezwij pogotowie ratunkowe.
6.    Jeśli nie oddycha, wezwij pogotowie ratunkowe i rozpocznij resuscytacje krążeniowo-oddechową.

Czego NIE WOLNO robić?
•    zanurzać poszkodowanego w gorącej wodzie
•    wnosić wychłodzonej osoby do bardzo nagrzanego pomieszczenia
•    w miarę możliwości wychłodzona osoba nie powinna się poruszać
•    masować zmarzniętych części ciała
•    nie podawać poszkodowanemu alkoholu ani bardzo gorących napojów

Wszystkie te czynności powodują rozszerzenie naczyń krwionośnych i napływ zimnej krwi do centralnej części ciała, co skutkuje obniżeniem ogólnej ciepłoty ciała.