Udar cieplny

Coraz częściej wybieramy się na wakacje nie tylko nad polskie morze, ale również do gorących krajów, w których panują warunki do jakich nie jesteśmy przystosowani. Nadmierne korzystanie ze słońca może okazać się niebezpieczne.

Udar cieplny, potocznie nazywany porażeniem słonecznym, to stan spowodowany zbyt intensywnym, nadmiernym działaniem wysokiej temperatury na organizm człowieka. Stanowi szczególne zagrożenie dla małych dzieci, osób w podeszłym wieku oraz osób otyłych. Przegrzanie powoduje zaburzenie funkcji ośrodka regulującego temperaturę naszego ciała. Wówczas naturalne mechanizmy regulacji tej temperatury stają się niewystarczające.

OBJAWY:
•    uczucie gorąca
•    utrata potliwości
•    szybki wzrost temperatury (powyżej 41 stopni Celsjusza)
•    nudności
•    wymioty
•    bóle głowy
•    zaburzenia widzenia
•    zaczerwieniona, gorąca i sucha skóra
•    przyspieszony oddech
•    obniżone ciśnienie krwi
•    ogólne osłabienie
•    możliwa utrata przytomności
•    zaburzenia oddychania

W przypadku udaru cieplnego spowodowanego dużym nasłonecznieniem, mogą dodatkowo wystąpić oparzenia skóry.

Jak pomóc osobie, u której podejrzewamy udar cieplny?okład
Najważniejsze jest jak najszybsze wezwanie Pogotowia Ratunkowego. Następnie należy przenieść chorego w zacienione i chłodne miejsce. Zastosować wilgotne, zimne okłady na głowę, kark oraz miejsca przebiegu dużych, leżących powierzchownie naczyń krwionośnych (pachy, pachwiny, szyja). Ułożyć poszkodowanego w pozycji półsiedzącej i zdjąć z niego nadmiar odzieży. Należy podawać choremu letnie płyny. Można podać co jakiś czas wodę z odrobiną soku owocowego lub soli, aby uzupełnić poziom elektrolitów w organizmie. Należy ochładzać poszkodowanego stopniowo, stale kontrolując temperaturę ciała. Jeżeli osoba jest nieprzytomna, ułożyć ją w pozycji bezpiecznej.

CZEGO NIE NALEŻY ROBIĆ?
- stosować zimnych kąpieli
- podawać alkoholu
- podawać napojów zawierających kofeinę
- podawać leków działających na obniżenie temperatury

Zapobieganie
Udar cieplny może być bardzo groźny, za to profilaktyka jest prosta. W upalne dni należy pamiętać o odpowiednim nakryciu głowy, wypijaniu dużej ilości płynów, unikaniu słońca w godzinach 11-15 (gdy promieniowanie jest szczególnie intensywne) oraz o niepodejmowaniu w tym czasie zbyt dużych wysiłków fizycznych.