Co trzeba mieć w swojej apteczce?

Co trzeba mieć w swojej apteczce?

Wyposażenie apteczek

Do zakupu apteczki pierwszej pomocy powinniśmy podchodzić bardzo poważnie. W przyszłości może ona uratować komuś życie bądź niemiło nas rozczarować.

Jak powinna wyglądać apteczka pierwszej pomocy? Jaki sprzęt jest potrzebny do udzielania pierwszej pomocy? Czy są różnice w wyposażeniu apteczki samochodowej i np. apteczki domowej, czy turystycznej?

Profesjonalna apteczka pierwszej pomocy

 • wygodna
 • prosta w użyciu
 • wytrzymała
 • dobrze widoczna
 • posiadająca różne sposoby mocowań
 • przejrzysta (łatwo znaleźć w niej opatrunki, nożyczki itp.)
 • posiadająca  odpowiedni stosunek pojemności do wielkości (nawet małe apteczki potrafią pomieścić dużą ilość wyposażenia)
 • Zawartość apteczki pierwszej pomocy

  1. Jednorazowe, lateksowe rękawiczki.
  2. Maseczka do sztucznego oddychania metodą usta-usta.
  3. Jałowe gaziki i gazy opatrunkowe różnej wielkości.
  4. Opaski dziane (bandaże) różnej wielkości do mocowania opatrunków.
  5. Opaski elastyczne do mocowania kompresów oraz unieruchomień przy złamaniu lub zwichnięciu.
  6. Chusta trójkątna – do stosowania jako temblak przy unieruchomieniu złamanej kończyny.
  7. Plastry – do zaopatrywania ran i skaleczeń, do mocowania opatrunków.
  8. Agrafki – do mocowania np. opatrunku wykonanego za pomocą chusty trójkątnej.
  9. Nożyczki ratownicze – z zaokrąglonymi końcami.
  10. Koc termoizolacyjny – do przykrycia poszkodowanego.
  11. Środek dezynfekujący.
  12. Woda utleniona.
  13. Instrukcja udzielania pierwszej pomocy wraz z numerami alarmowymi w Polsce.

  Dodatkowo przydać się mogą światła chemiczne, flary drogowe, siatki opatrunkowe różnej wielkości (tzw. Codofix), opatrunki hydrożelowe na oparzenia. Inny osprzęt zawarty w apteczkach zależy od indywidualnych upodobań, od charakterystyki apteczki (turystyczna, zakładowa itp.).

  Czym mogą się różnić apteczki od siebie?

  Przede wszystkim mocowaniami. Inny kształt i mocowania będą miały apteczki rowerowe, inny turystyczne. Apteczki zakładowe powinny posiadać system mocowań do ściany, powinny być odpowiednio oznakowane. Zawartość apteczek jest różna, w zależności od ich przeznaczenia. Apteczka turystyczna oprócz podstawowego wyposażenia, powinna zawierać dużą ilość plastrów, woreczek na wymiociny (przydatny w przypadku zatrucia) oraz dużą ilość gazików do odkażania. Apteczka samochodowa powinna zawierać światła chemiczne do uwidocznienia miejsca wypadku, kamizelkę odblaskową oraz np. specjalny nóż do cięcia pasów. Apteczki mają różne kolory, ważne natomiast aby były dobrze widoczne. Domowa apteczka dodatkowo może zawierać podstawowe leki, np. przeciwbólowe.

  W Polsce posiadanie apteczki w samochodzie nie jest obowiązkowe, ale zdecydowanie przydatne. Nigdy nie wiemy kiedy okaże się ona pomocna – tym bardziej, że w naszym kraju istnieje ustawowy obowiązek udzielania pierwszej pomocy przez każdego z nas. Dla bezpieczeństwa innych oraz własnego warto mieć ją w samochodzie.