Pierwsza pomoc przy oparzeniach

W sytuacjach codziennych często mamy do czynienia z gorącymi przedmiotami, których niewłaściwe lub nieuważne użycie może skutkować poparzeniem. Najbardziej niebezpieczne są poparzenia u dzieci, ponieważ ich skóra jest szczególnie wrażliwa. Doznanie rozległego poparzenia w wieku dziecięcym może prowadzić do powstania nieestetycznych blizn, które pozostają na całe życie.

Oparzenie – jest to uszkodzenie skóry lub także głębiej położonych tkanek lub narządów. Może powstać wskutek działania ciepła, żrących substancji chemicznych, prądu elektrycznego czy promieni słonecznych.

PODZIAŁ OPARZEŃ W ZALEŻNOŚCI OD GŁĘBOKOŚCI

I° – powierzchowne, obejmuje tylko naskórek
zaczerwienienie skóry, lekki obrzęk, bolesne pieczenie

II° – obejmuje naskórek i skórę właściwą
zaczerwienienie skóry, obrzęk, pęcherze wypełnione płynem surowiczym, ból

III° – martwica obejmuje całą skórę właściwą wraz z naczyniami krwionośnymi i nerwami oraz podskórną tkankę tłuszczową
skóra jest twarda i sucha, biała lub szara, może być ze strupem, brak czucia bólu

IV° – martwica obejmuje tkanki głębiej położone, mięśnie, ścięgna i kości
zwęglenie oparzonej części ciała

Jak udzielić pomocy osobie poparzonej?
1.    Sprawdź, czy jest bezpiecznie.
2.    Jeśli ubranie się pali lub tli – ugaś je.
3.    Wezwij pogotowie ratunkowe jeśli oparzenie jest rozległe.
4.    Zdejmij ubranie i ściągnij biżuterię.
5.    Przez 10-20 minut ochładzaj oparzoną część ciała czystą, letnią (ok. 20°C) wodą. Złagodzi to ból, pieczenie oraz opuchliznę.
6.    Osłoń miejsce opatrunkiem (jałową gazą).
7.    Przy oparzeniach w obrębie jamy ustnej i gardła poszkodowany powinien płukać gardło zimną wodą albo ssać kawałki lodu.

Czego NIE WOLNO robić?
•    NIE WOLNO podawać poszkodowanemu niczego do jedzenia ani do picia
•    NIE WOLNO smarować oparzonej skóry maściami, kremami, tłuszczami
•    NIE WOLNO przekłuwać pęcherzy (zawierają one płyn surowiczy, który jest „naturalnym opatrunkiem” i chronią przed zakażeniem)
•    NIE WOLNO neutralizować kwasów zasadami i odwrotnie, jedynym i najlepszym środkiem leczniczym jest woda
•    NIE WOLNO palącego się ubrania gasić gaśnicą
•    NIE WOLNO zrywać tkaniny wtopionej w skórę (tego typu gwałtowny ruch może uszkodzić dodatkowo tkanki)

Udzielając pierwszej pomocy w przypadku poparzeń, należy postępować wyjątkowo ostrożnie. W przypadku rozległych obrażeń, poszkodowanemu powinna towarzyszyć druga osoba, która pomoże przetrwać mu czas do przyjazdu karetki pogotowia ratunkowego.