Jak udzielić pierwszej pomocy tonącej osobie?

Jak udzielić pierwszej pomocy tonącej osobie?

Ratowanie osoby tonącej

Jak udzielić pierwszej pomocy tonącej osobie? W sezonie letnim najczęstszą przyczyną wypadków lub śmierci dzieci, młodzieży i osób dorosłych są utonięcia lub podtopienia. Wypoczynek nad wodą jest główną atrakcją podczas wakacji, jednak chwila nieuwagi może mieć tragiczne skutki. Co zrobić, by uratować osobę topiącą się? Jak udzielić pierwszej, niezbędnej pomocy?

Bez względu na powagę sytuacji należy wezwać pogotowie ratunkowe lub WOPR. Każde nasze działa nie powinno rozpocząć się od oceny sytuacji oraz wybrania najbardziej bezpiecznego sposobu zaholowania tonącego na brzeg. Do pomocy możemy użyć koła ratunkowego, liny, podając rękę lub długi przedmiot z pomostu. Osoby, potrafiące dobrze pływać mogą samodzielnie podpłynąć do tonącego i zaholować go na brzeg. Jeśli jest taka możliwość, można również skorzystać z łodzi w celu dotarcia do poszkodowanego.

Jak udzielić pierwszej pomocy tonącej osobie?Tonący w żadnym wypadku nie może „oddychać wodą”. Dostanie się nawet niewielkiej ilości płynu do płuc może skutkować śmiercią. W przypadku utraty przytomności lub oddechu, należy jak najszybciej wyciągnąć poszkodowanego na brzeg oraz natychmiastowo rozpocząć resuscytację. Zaleca się również wykonywanie sztucznych oddechów w momencie dopłynięcia do tonącego i podczas holowania, jeśli to możliwe.

Gdy osoba poszkodowana odzyska stabilny puls i oddech należy ułożyć ją w pozycji bezpiecznej. Często u ofiar dochodzi do wymiotów, bezpieczna pozycja zaś zapobiega przed zachłyśnięciem się wymiocinami. Po odzyskaniu przez poszkodowanego przytomności, zaleca się podanie ciepłej słodkiej herbaty oraz ogrzanie przy pomocy koców termicznych lub innego suchego okrycia.

Dodaj Komentarz