Kiedy i jak wezwać karetkę pogotowia?

Kiedy i jak wezwać karetkę pogotowia?

Karetkę pogotowia ratunkowego należy wzywać tylko w pilnych przypadkach.

Stwierdzone nieuzasadnione wezwanie pomocy medycznej kończy się koniecznością opłacenia przez wzywającego kosztu dojazdu karetki. Pieniądze nie zwrócą jednak życia osobie, która faktycznie tej pomocy potrzebowała w czasie, gdy karetka jechała na wezwanie do kogoś, kto równie dobrze mógł udać się do lekarza pierwszego kontaktu o własnych siłach.

Kiedy i jak wezwac pogotowieZnajdując się w sytuacji, w której fachowa pomoc medyczna jest rzeczywiście niezbędna, śmiało dzwonimy pod numer alarmowy 112 lub 999. Przy zgłoszeniu zdarzenia musimy udzielić informacji, które pozwolą lekarzom rozeznać się w sytuacji oraz dojechać we właściwe miejsce. Ważne jest, by w porę opanować nerwy i prawidłowo odpowiedzieć na wszystkie pytania, stawiane przez dyżurnego. Przede wszystkim w rozmowie telefonicznej podajemy miejsce zdarzenia, swoje dane, liczbę osób poszkodowanych (w przypadku wypadku drogowego i innych sytuacji, w których ucierpiała większa liczba osób) oraz to, w jakim stanie się znajdują.

Wydaje się, że wezwanie karetki pogotowia jest proste, opiera się na wykręceniu  jednego numeru, który wszyscy znają od dzieciństwa. W sytuacji stresowej jednak niektórzy z nas mogą zapomnieć nawet swojego imienia i nazwiska. Pamiętajmy, że opanowanie oraz szczegółowe udzielenie wszystkich najistotniejszych informacji jest gwarantem, iż pomoc medyczna dotrze na czas. Nie należy zapomnieć również o podaniu numeru telefonu, z którego się dzwoniło. Ułatwi to kontakt w przypadku przerwania połączenia.