Postępowanie po ukąszeniu przez żmiję

Postępowanie po ukąszeniu przez żmiję

Żmija zygzakowata to jedyny jadowity wąż na terenie naszego kraju. Występuje na całym obszarze Polski, w kilku odmianach, z których najbardziej charakterystyczne są: jasna (szara lub rudobrązowa z czarnym zygzakiem wzdłuż całego grzbietu) i czarna. Jej ukąszenie może stanowić bezpośrednie zagrożenie zdrowia i życia, dlatego ważne jest, aby wiedzieć jak udzielić pierwszej pomocy.

Spotykana jest na obrzeżach lasów, podmokłych łąkach, polanach leśnych. Lubi siedliska o chłodnym mikroklimacie.
Prowadzi tryb życia dzienny. Chętnie przebywa pod kamieniami, krzewami lub wśród korzeni drzew. Najczęściej ucieka przed napastnikiem, atakuje w sytuacji, gdy jest osaczona. Najpierw jednak zazwyczaj głośno syczy, stosunkowo rzadko kąsa.

 

JAD ŻMII
Jad żmii zygzakowatej jest mieszaniną kilku toksyn o różnorakim działaniu: uszkadzającym układ nerwowy, powodującym martwicę tkanek, zmniejszającym krzepliwość krwi oraz powodującym zaburzenia rytmu pracy serca. Po ukąszeniu na skórze poszkodowanego pozostają dwie charakterystyczne ranki. Ukąszenie jest szczególnie niebezpieczne dla dzieci i osób starszych. Jednakże nie stanowi śmiertelnego zagrożenia dla zdrowego dorosłego człowieka.

 

WEZWIJ KARETKĘ!

Każdy przypadek ukąszenia przez żmiję wymaga pilnej pomocy lekarskiej. Leczeniem z wyboru przy nasilonych objawach jest podanie surowicy przeciw jadowi żmii. Surowica taka jest dostępna w większości Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych.

 

Pierwsza pomoc
1.    Oddal się od miejsca, gdzie nastąpiło zdarzenie, aby uniknąć ponownego ukąszenia.
2.    ZACHOWAJ SPOKÓJ! Najgorsze co możesz zrobić to spanikować. Jad rozprzestrzenia się stosunkowo powoli, będziesz więc miał całkiem sporo czasu na reakcję. Pamiętaj, że ukąszenia ze skutkiem śmiertelnym zdarzają się naprawdę rzadko, a prawidłowe zachowanie w razie wypadku minimalizuje to niebezpieczeństwo praktycznie do zera. Dodatkowo należy sobie uświadomić, iż część ukąszeń nie kończy się w ogóle iniekcją jadu – są to tak zwane ukąszenia suche.
3.    Nie biegaj, nie wykonuj żadnych czynności wymagających wysiłku. Usiądź spokojnie, obejrzyj ranę oceniając w które miejsce zostałeś ukąszony i jak wygląda rana. Bieganie i panika sprawią tylko, że wzrośnie Ci ciśnienie krwi co spowoduje, że jad szybciej będzie rozprzestrzeniał się po organizmie.
4.    Usuń wszystkie pierścionki oraz inną biżuterię z ukąszonej kończyny. Wraz z rozwijającym się obrzękiem mogą one doprowadzić do poważnych uszkodzeń ciała.
5.    Przy ranie w żadnym wypadku nie wolno manipulować! Nie tamuj też krwawienia, wraz ze swobodnym upływem krwi organizm pozbędzie się pewnej części zaaplikowanego jadu. Jedyne dopuszczalne czynności to oczyszczenie delikatnie miejsca wokół rany czystym wilgotnym gazikiem, aby pozbyć się ewentualnych pozostałości jadu wokół miejsca iniekcji – choć wcale nie jest powiedziane, że to pomoże – oraz użycie odsysacza jadu jeśli takowy posiadasz. Rany w żadnym wypadku nie wolno masować, wysysać z niej jadu ustami ani nacinać.
6.    Skutecznie unieruchom ukąszoną kończynę. Umieść, w miarę możliwości, ugryzione miejsce poniżej poziomu serca – zmniejszy to szybkość wchłaniania się jadu do układu krwionośnego. Do tego celu możesz użyć samodzielnie wykonanego temblaka z bluzy, chusty, lub czegokolwiek innego co masz w danej chwili pod ręką.
7.    Nigdy nie lekceważ ukąszenia. Właściwe efekty działania jadu mogą wystąpić dopiero następnego dnia po ukąszeniu! Poproś kogoś, aby pomógł Ci się dostać do najbliższej placówki medycznej, jeśli nie ma nikogo w pobliżu to udaj się tam spokojnie samemu. W trudnych wypadkach, wezwij pogotowie ratunkowe dokładnie opisując co się wydarzyło i gdzie się teraz znajdujesz.

ISS Sklep oferuje szeroką oferte apteczek pierwszej pomocy. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą:
 
Apteczki Turystyczne, Apteczki Samochodowe, Apteczki Szkolne, Apteczki Biurowe i wiele innych.
Apteczki Pierwszej Pomocy