Jak pomóc w przypadku zwichnięć?

Jak pomóc w przypadku zwichnięć?

Urazom ulegają nie tylko sportowcy, dla których opuchlizna palca lub kostki to dzień powszedni. Okazuje się, że jednym z najczęstszych obrażeń, którym ulegamy są zwichnięcia, czyli całkowite lub częściowe przemieszczenia kości w obrębie danego stawu.

Objawom, które towarzyszą zwichnięciu, są silny ból w uszkodzonej kończynie, ograniczone możliwości ruchowe, a przede wszystkim widoczne zniekształcenie stawu. Udzielając pierwszej pomocy niezwykle ważne jest, by bolące miejsce obłożyć zimnym okładem, co zniweluje ból oraz zmniejszy opuchliznę. Uszkodzoną kończynę należy koniecznie unieruchomić. Jeśli nie posiadamy w pobliżu żadnego sprzętu medycznego, do unieruchomienia wystarczą drewniane elementy oraz bandaż lub kawałek materiału.

Osoba poszkodowana powinna zostać jak najszybciej przewieziona do lekarza najlepiej w pozycji leżącej, co zapobiegnie dalszemu przemieszczaniu się kości. Zwichnięcie zazwyczaj wymaga jedynie nastawienia i krótkotrwałej rehabilitacji. Niekiedy jednak konieczna jest operacja. Przede wszystkim nie powinno się ignorować urazów, wyglądających z pozoru niegroźnie. Opieka lekarska w takiej sytuacji jest niezbędna. Jeszcze ważniejsza zaś doraźna pierwsza pomoc.