Odmrożenia – pierwsza pomoc

Odmrożenia – pierwsza pomoc

Nasz ostatni artykuł dotyczył wychłodzenia organizmu. Często, razem z hipotermią występują odmrożenia, które są równie poważne i mogą prowadzić nawet do amputacji kończyn. Wiedza na temat pierwszej pomocy w przypadku odmrożeń może przed tym uchronić.
Wystarczy słaba ochrona organizmu przy niskiej temperaturze i już – o odmrożenia nie jest trudno. Jak wówczas udzielić pierwszej pomocy i czy odmrożenia zawsze wymagają pomocy lekarskiej?

Odmrożenie to uszkodzenie skóry, powstałe w wyniku działania na nią niskiej temperatury. Predysponowane części ciała to: stopy, dłonie, twarz, nos, uszy.

 

Cztery stopnie odmrożeń
I° – skóra blada lub sinoczerwona, pieczenie, uszkodzenie obejmuje tylko wierzchnią warstwę naskórka, a gojenie zachodzi samoistnie i  zazwyczaj nie wymaga leczenia.
II° – obrzęk, zaczerwienienie, pojawiają się pęcherze z płynem surowiczym.
III° – martwica powierzchowna skóry, bez niżej położonych tkanek. Biały lub siny kolor powierzchni ciała.
IV° – martwica głęboka skóry wraz z mięśniami i kośćmi. Skóra jest blada, bez pęcherzy i obrzęków, czucie nie jest zachowane.
 

Pierwsza pomoc:
1.    Przenieś poszkodowanego do ciepłego pomieszczenia.
2.    Rozluźnij ubranie, zdejmij mokrą odzież oraz biżuterię.
3.    STOPNIOWO ogrzewaj poszkodowanego.
4.    Odmrożone powierzchnie osłoń jałowym opatrunkiem.
5.    Jeśli odmrożenia występują na dużej powierzchni ciała, są poważne bądź poszkodowany nie odzyskuje czucia, należy wezwać pomoc medyczną.

Tylko w przypadku odmrożeń I° (i niegroźnych II°) możemy udzielić pierwszej pomocy osobie poszkodowanej. Polega to na stopniowym ogrzewaniu odmrożonej części ciała poprzez zanurzenie w ciepłej wodzie. Ważne jest aby woda nie była zbyt gorąca, gdyż może to spowodować dolegliwości bólowe w okolicy odmrożeń. Pęcherzy nie wolno niczym smarować, nacierać itp. W przypadku pozostałych stopni zabezpieczamy miejsce odmrożenia jałowym opatrunkiem i kierujemy poszkodowanego do szpitala celem dalszej hospitalizacji.

 

Nie przekłuwaj pęcherzy, nie nacieraj ani nie masuj odmrożonych miejsc, nie podawaj poszkodowanemu alkoholu!!!