Żywność ekologiczna

Żywność ekologiczna

W dzisiejszych czasach, gdy każdego dnia nasze środowisko narażone jest na coraz więcej zanieczyszczeń i coraz więcej osób w społeczeństwie cierpi na choroby cywilizacyjne, takie jak otyłość czy nadciśnienie tętnicze, pozytywnym trendem wchodzącym w nasze życie staje się moda na ekologiczną żywność.

 

Czym właściwie jest żywność ekologiczna?
Ekologiczna żywność uzyskiwana jest z produktów roślinnych lub zwierzęcych i produkowana jest metodami rolnictwa ekologicznego, co oznacza, że do jej produkcji używana jest jak najmniejsza ilość nawozów sztucznych, środków chemicznych, regulatorów wzrostu, pestycydów i dodatków do żywności.

 

Jak poznać, że dany artykuł spożywczy jest ekologiczny?

Producenci i przetwórcy żywności ekologicznej mają obowiązek oznaczania swoich produktów certyfikatami. W krajach członkowskich Unii Europejskiej obowiązuje oficjalne logo (euroliść), którym oznacza się żywność pochodzącą z produkcji ekologicznej, dzięki czemu można łatwo rozpoznać, iż dany produkt należy do żywności ekologicznej.

eko logoWarto zwrócić uwagę, że potoczne określenie „zdrowa żywność” bywa często zamiennie używane z pojęciem „żywność ekologiczna”, niestety mylnie. Pierwsze z pojęć jest wyłącznie nazwą stworzoną dla celów marketingowych i nie narzuca żadnych określonych standardów. Może oznaczać, że żywność ta została wyprodukowana w gospodarstwie ekologicznym, ale wcale nie musi. Natomiast drugie pojęcie oznacza żywność certyfikowaną, co daje pewność co do jej ekologicznej produkcji.


Dlaczego powinniśmy wybierać produkty ekologiczne?

Żywność ekologiczna zawiera więcej witamin, minerałów i innych cennych dla zdrowia składników niż produkty otrzymane w konwencjonalny sposób. Ponadto nie zawiera żadnych toksycznych substancji chemicznych. Zwierzętom, od których uzyskuje się mięso, czy mleko w gospodarstwie konwencjonalnym, często podaje się antybiotyki i hormony wzrostu, a te przechodzą do produktu końcowego, który ląduje w sklepie. W gospodarstwie ekologicznym jest to niedopuszczalne.

 

Żywność ekologiczna ma niestety jedną wadę. Jest nią cena. Produkty ekologiczne są dużo droższe od tradycyjnych.
Dlaczego?
Produkcja ekologicznej żywności po prostu więcej kosztuje. Rolnicy w gospodarstwach ekologicznych nie hodują zwierząt na masową skalę, nie stosują nawozów azotowych, związków chemicznych, czy pestycydów. W takich gospodarstwach konieczne jest zatrudnianie większej liczby pracowników, stosowanie droższych pasz. Przez to, że nie stosuje się oprysków, zbiory są mniejsze niż w gospodarstwach konwencjonalnych. Wyższe są również koszty związane z wymaganiami przestrzennymi, a także kontrolą i certyfikacją. Wszystkie te aspekty mają swoje odzwierciedlenie w cenach towarów na sklepowych półkach.

 

Poszukiwanie logo ekologicznej żywności na produktach, a także jej cena mogą zniechęcać. Jednak dbając o właściwe odżywianie i dostarczanie organizmowi najlepszych składników, stosujemy profilaktykę zdrowotną, która zaowocuje w przyszłości.
Wydając więcej pieniędzy na żywność ekologiczną, możemy być pewni inwestycji w swoje zdrowie. Może więc warto zapłacić wyższą cenę?