Migrena

Migrena

Cierpiąc na ból głowy, często tłumaczymy obecność dolegliwości pogodą. Jednak, u niektórych ludzi wystarczą nawet niewielkie zmiany ciśnienia atmosferycznego, aby spowodować bardzo silny ból głowy, który ukoić może tylko cisza, zamknięcie oczu, sen oraz izolacja od światła. To może oznaczać, że cierpimy na migrenę!

 

Migrena – przewlekła choroba neurologiczna, która powraca w ciągu całego życia. To napadowy, nawracający, pulsujący silny ból głowy. Zwykle jednostronny. Towarzyszą mu nudności, wymioty, światłowstręt oraz nadwrażliwość na dźwięki i zapachy.
Częstość występowania ataków migreny, a także długość ich trwania i stopień nasilenia są sprawą indywidualną.

Migrena występuje często w naszej populacji – cierpi na nią średnio 5 mln ludzi. Dotyka zarówno dzieci jak i osoby dorosłe, natomiast statystyki mówią, iż kobiety cierpią na migrenę 4 razy częściej niż mężczyźni.

Ból migrenowy wywołany jest nadmiernym rozszerzaniem naczyń wewnątrzczaszkowych. Nie stanowi bezpośredniego zagrożenia dla życia, jednak znacząco obniża jego jakość – uniemożliwia pracę, wypoczynek oraz sprawia wiele trudności w życiu codziennym.

Napad migreny trwa zwykle od kilku do kilkudziesięciu godzin. Może wystąpić o dowolnej porze w ciągu dnia, czy też w nocy. Może być wywołany przez silne emocje, gwałtowne zmiany warunków atmosferycznych, czy przez niektóre potrawy. U niektórych chorych napady pojawiają się sporadycznie, a u innych nawet kilka lub kilkanaście razy w ciągu roku.

 

U części chorych napad migreny poprzedzony jest aurą migrenową. Jeśli w porę zostaną podane odpowiednie leki przeciwbólowe, może to uchronić chorego przed napadem bólu migrenowego.

AURA MIGRENOWA – z definicji oznacza specyficzne objawy pojawiające się bezpośrednio przed napadem migreny, nie dłużej niż na 60 minut przed jego wystąpieniem. Zazwyczaj są to ogniskowe objawy neurologiczne.

•    Aura wzrokowa – inaczej typowa, klasyczna. Jej objawami są zaburzenia wzrokowe. Mogą pojawić się mroczki, jasne plamy, błyskające światła, zaburzenia ostrości widzenia, podwójne widzenie, ograniczenie pola widzenia.
•    Aura ruchowa – zawroty głowy, zaburzenia równowagi, zaburzenia mowy, niedowłady kończyn.
•    Aura czuciowa – mrowienie i drętwienie kończyn, uczucie zimna i gorąca na zmianę.

Mogą pojawić się także objawy takie jak szum w uszach, czy zaburzenia świadomości.

 

Podczas ataku migreny pomocne przy złagodzeniu bólu może okazać się wypicie słodkiego napoju, stosowanie zimnych okładów na głowę, masaż głowy a także położenie się w cichym i ciemnym pomieszczeniu. Jednakże migrena jest na tyle uciążliwym schorzeniem, że konieczne okazuje się leczenie farmakologiczne, które polega na odpowiednio dobranych lekach przez lekarza specjalistę.

Migrena jest schorzeniem nie tylko powodującym silny ból głowy, ale także utrudniającym nam życie codzienne – pracę i wszelkie obowiązki. Dlatego nie należy bagatelizować żadnych objawów, które mogą wskazywać na migrenę. Im szybciej zaczniemy się leczyć, tym szybciej odzyskamy pełną, wysoką jakość życia!