Czekolada – jak wpływa na zdrowie?

Czekolada – jak wpływa na zdrowie?

Czekolada jest przysmakiem zarówno dzieci jak i dorosłych. Jednak sięgając po nią często mamy wyrzuty sumienia. Czy słusznie? Warto dowiedzieć się, jak naprawdę czekolada działa na nasz organizm.

Okazuje się, że czekolada jest zdrowa! Wpływa korzystnie na nasz organizm, działając pozytywnie zarówno na stan fizyczny, jak i psychiczny, co zostało potwierdzone naukowo.
Najlepiej jeść gorzką czekoladę, czyli zawierającą powyżej 70% kakao. Jest zdecydowanie zdrowsza niż mleczna, czy biała gdyż zawiera dużo więcej przeciwutleniaczy (antyoksydantów) i znacznie mniej cukru.

 

Jak czekolada wpływa na nasz organizm?
•    dostarcza nam energii – zawiera cukier, magnez, żelazo, wapń
•    poprawia nastrój i działa antydepresyjnie – czekolada zawiera aminokwasy, które biorą udział w wytwarzaniu serotoniny („hormonu szczęścia”) oraz fenyloalaninę, która poprawia humor
•    zawiera kofeinę, co stymuluje nasz układ nerwowy
•    znajduje się w niej teobromina, która pobudza umysł, pracę nerek, a także hamuje kaszel
•    pomaga w myśleniu – zawiera związki pobudzające mózg do pracy – wspomaga koncentrację, poprawia pamięć i czas reakcji (chroni przed demencją)
•    „wzmacnia” serce – ziarna kakao zawierają polifenole, które obniżają ciśnienie krwi (zapobiega to zawałom serca i udarom mózgu)
•    chroni przed zakrzepami, miażdżycą, nowotworami, promieniowaniem UV – flawonoidy zawarte w ziarnie kakao pomagają zwalczać infekcje (działają przeciwzapalnie), zwiększają przepływ krwi i chronią płytki krwi przed zlepianiem się (działają przeciwzakrzepowo), hamują procesy utleniania złego cholesterolu, chronią skórę przed szkodliwym działaniem promieni ultrafioletowych
•    chroni przed starzeniem i chorobami związanymi z wiekiem – dzięki antyoksydantom
•    ciemna, gorzka czekolada pomaga schudnąć – według naukowców spowalnia ona trawienie i wywołuje uczucie sytości

 

Czekolada ma pozytywny wpływ na nasze zdrowie, jednak należy pamiętać o zachowaniu umiaru w jej spożywaniu. Powinno się jeść czekoladę, najlepiej gorzką, raz na jakiś czas. Objadanie się nią może sprzyjać niektórym chorobom, takim jak cukrzyca czy otyłość.

Zatem nie eliminujmy czekolady z naszej diety, ale pamiętajmy o zasadzie „złotego środka”!