Jak ruch wpływa na zdrowie?

Jak ruch wpływa na zdrowie?

WHO (World Health Organization) – Światowa Organizacja Zdrowia – definiuje zdrowie jako stan pełnego dobrostanu fizycznego, psychicznego i społecznego, a nie tylko brak choroby lub niedomagania.
Aktywność fizyczna ma bardzo duży wpływ na zdrowie i samopoczucie człowieka. Regularny ruch poprawia stan zdrowia i zapobiega chorobom cywilizacyjnym, takim jak cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, otyłość, choroba wieńcowa.

 

Jak aktywność ruchowa wpływa na nasz organizm?

•    Masa ciała spada – zapobiega to otyłości (następuje spalanie zbędnej tkanki tłuszczowej, a rozwój tkanki mięśniowej).

•    Obniża się poziom cholesterolu – zwiększa się ilość dobrego cholesterolu (HDL), a zmniejsza się ilość złego cholesterolu (LDL) i trójglicerydów. Cholesterol LDL ma zły wpływ na nasz organizm. Jego cząsteczki mają właściwości miażdżycogenne, co sprzyja wystąpieniu zawału serca czy udaru mózgu.

•    Wzmacnia się układ odpornościowy – ruch chroni nas lepiej nie tylko przed bakteriami, wirusami i różnymi infekcjami, ale także przed nowotworem.

•    Zwiększa się przepływ krwi – obniża się ciśnienie krwi, poprawia się wydolność serca, więcej tlenu dociera do komórek ciała. Organizm jest wzmocniony – nie męczy się szybko.  Ponadto ruch zapobiega nadmiernej krzepliwości krwi, co zapobiega udarowi mózgu i zawałowi serca.

•    Zwiększa się ilość tlenu we krwi – tlen jest potrzebny do procesów metabolicznych, które warunkują powstawanie wewnętrznej energii.

•    Wzmacniają się mięśnie, stawy, kości – mięśnie stają się mocniejsze, stawy elastyczne, a kości chronione są przed demineralizacją. Zwiększa się ilość masy kostnej, co chroni przed osteoporozą.

•    Poprawia samopoczucie – ruch działa uspokajająco na ośrodkowy układ nerwowy, produkowane są ,,hormony szczęścia,, – ENDORFINY – które wprawiają nas w dobry nastrój i odprężenie fizyczne i emocjonalne. Pomaga to walczyć ze stresem i chroni przed depresją.

•    Opóźnia proces starzenia się organizmu – ruch poprawia stan wewnętrzny organizmu, figurę oraz cerę.

 

Pamiętajmy, że regularna aktywność fizyczna znacznie poprawia ogólny stan zdrowia i chroni nas przed chorobami cywilizacyjnymi!

NIE MOŻNA BYĆ ZDROWYM BĘDĄC MAŁO AKTYWNYM!