Karetki i ich oznakowanie

Karetki i ich oznakowanie

K N P S T alfabet dla karetek

System ratownictwa medycznego dysponuje różnymi rodzajami ambulansów. Oznaczenia literowe ambulansów są umieszczane na nadwoziu samochodu w okręgu. CO oznaczają litery S P które tak często widzimy.

Karetka oznaczona literą S – ambulans reanimacyjny, używany w stanach zagrożenia życia. W obsadzie karetki musi być lekarz o określonej specjalności, ratownik medyczny lub pielęgniarka oraz kierowca.

Karetka oznaczona literą N – ambulans reanimacyjny używany do transportu medycznego noworodków i niemowląt do 1 roku życia.

Karetka oznaczona literą P – ambulans, który jest dysponowany do wypadków, urazów, zachorowań gdzie nie jest wymagane zadysponowanie załogi S. Może zostać skierowany do zgłoszenia w przypadku braku karetki S. Składa się z 3 osób – pielęgniarek lub ratowników medycznych oraz kierowcy.

Karetka oznaczona literą T – ambulans transportowy przeznaczony do przewozu chorych nie wymagających intensywnej opieki.

Karetka oznaczona literą K – są to ambulanse zbliżone do standardu S. Posiadają jednak lekarza specjalistę z dziedziny kardiologii lub chorób wewnętrznych. Wyposażenie przystosowane do lepszej diagnostyki chorób układu krążenia. Znajduje zastosowanie w dużych aglomeracjach.

Sprzęt dla ratownictwa dostępny w ISS Sklep Medyczny.