Opatrywanie złamanej kończyny

Opatrywanie złamanej kończyny

Trudno uchronić się przed ryzykiem złamania ręki lub nogi. Niebezpieczne sytuacje spotykają nas wszędzie – w domu, w pracy, na ulicy. Niekiedy nawet złe postawienie stopy może skutkować poważnym złamaniem kości, nawet w kilku miejscach. Jak się zachować, gdy zdarzy  nam się złamać kość?

Złamanie kości -  to całkowite lub częściowe przerwanie jej ciągłości po urazie, który przekracza granicę elastyczności tkanki. Odłamki złamanej kości mogą ulec przemieszczeniu. Jeśli dochodzi do przerwania ciągłości skóry nad złamaniem, a w ranie widoczne są odłamki kości, mamy do czynienia ze złamaniem otwartym.

Objawy, świadczące o złamaniu zazwyczaj są jednoznaczne. Ostry ból, obrzęk, ograniczone możliwości ruchowe, a ponadto – krwiak, zaczerwienienie skóry to tylko niektóre z nich. Podstawą udzielania pierwszej pomocy w wypadku złamania kości jest unieruchomienie kończyny. Jeśli nie posiadamy w pobliżu specjalistycznego sprzętu medycznego, należy znaleźć materiał, który będzie spełniał funkcję usztywniającą. Kończynę górną można unieruchomić przywiązując ją do tułowia, a kończynę dolną jedną do drugiej. Brak możliwości poruszania połamaną kończyną ograniczy ryzyko przemieszczenia ewentualnych odłamów kostnych, a także zmniejszy reakcję bólową poszkodowanego. W celu uśmierzenia bólu, osobie poszkodowanej można podać również środki przeciwbólowe.

W przypadku złamań otwartych, należy najpierw oczyścić powierzchnię ciała i zakryć jałowym opatrunkiem, co zabezpieczy ranę przed zanieczyszczeniami. Widoczną, wystającą kość należy ustabilizować. W żadnym wypadku nie powinno się dotykać zranionego miejsca, ani samodzielnie nastawiać kości. Złamanie jest poważnym urazem mechanicznym i wymaga fachowej pomocy medycznej.

Jeśli pierwszej pomocy udzielamy poszkodowanemu w wypadku, najpierw należy sprawdzić prawidłowość funkcji życiowych, potem dopiero przystąpić do opatrywania ran. Jak najszybciej należy wezwać pomoc medyczną.