Użądlenia a pierwsza pomoc

Użądlenia a pierwsza pomoc

Jak należy się zachować po użądleniu przez owada?

W sezonie letnim jesteśmy narażeni na użądlenia przez owady. Pikniki na świeżym powietrzu, pobyt na plaży, a nawet krótki spacer może skutkować nieprzyjemnym ukąszeniem. Nie jesteśmy w stanie uchronić się przed owadami, będącymi nieodłączną częścią przyrody. Możemy jednak uzupełnić swoją wiedzę na temat pierwszej pomocy o zasady odpowiedniego zachowania w sytuacji użądlenia.

Niezwykle niebezpieczne są ukąszenia w język, krtań oraz szyję. Osoby, będące alergikami, powinny zachować szczególną ostrożność w stosunku do owadów. Jeśli jednak dojdzie do przypadkowego użądlenia, istotne jest, by za pomocą szczypiec lub pęsety wyciągnąć żądło, nie ściskając go zbyt mocno. Ranę należy odpowiednio zdezynfekować. Osoba użądlona powinna jak najszybciej ściągnąć biżuterię, ponieważ w krótkim odstępie czasu może nastąpić reakcja alergiczna, polegająca na pojawieniu się intensywnej opuchlizny. Najlepiej osobie użądlonej podać rozpuszczone wapno, które złagodzi ból, swędzenie oraz podziała odczulająco. Ranę należy posmarować kojącą maścią.

Środki odczulające, stosowane podczas pierwszej pomocy mogą okazać się zbyt słabe. Toteż osoba, będąca alergikiem, powinna zostać zbadana przez lekarza. Nawet niewielkie ukąszenie nie może zostać zbagatelizowane. Najlepiej, by poszkodowany przez najbliższą godzinę po ukąszeniu nie zostawał sam. Osoba towarzysząca powinna bacznie obserwować, czy reakcja alergiczna nie pogłębia się. Jeśli u osoby użądlonej wystąpi duży obrzęk, należy do przyjazdu karetki pogotowia zastosować zimne okłady. Zmniejszają one opuchliznę, która jest przyczyną dyskomfortu, a w przypadkach użądlenia w szyję, wpływa również na drożność dróg oddechowych.

Ampułkostrzykawka

 

Osoby uczulone na jad owadów, chorzy z niestabilną astmą i niektórzy alergicy powinni mieć przy sobie gotowe do podania domięśniowo ampułkostrzykawki z Adrenaliną.

Dodaj Komentarz