Apteczka w szkole. Obowiązek? Wyposażenie?

Konieczność posiadania przez szkołe apteczki, apteczek wynika wprost z obowiązku jaki został określony w § 20 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 31.12.2002 r. (Dz. U. Nr 6, poz. 69 z 2003 r.) w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach. Wskazuje on w szczególności w jakich pomieszczeniach powinny one się znajdować. Zaliczamy do tej grupy: pokój nauczycielski, labolatoria, pracownie, warsztaty szkoleniowe, pokój nauczyciela wychowania fizycznego, kierownika internatu (bursy) oraz kuchnię. Ponadto razem z apteczką musi być dostępna instrukcja udzielania pierwszej pomocy. Jeżeli chodzi o wyposażenie ten akt prawny nie dostarcza nam informacji na ten temat, ponieważ w cytowanym paragrafie znalazło się tylko stwierdzenie, że “wyposaża się w apteczki zaopatrzone w środki do udzielania pierwszej pomocy (…)”. Powstaje w tym miejscu pytanie co powinny one zwierać, ewentualnie czy warto zróżnicować ich zawartość.

Apteczka SzkolnaPrzede wszystkim apteczka nie powinna zawierać leków. Dopuszczalne są tylko artykuły sanitarne, środki opatrunkowe. Zakaz wyposażania apteczek w lekarstwa związany jest z możliwością wystąpienia reakcji niepożądanych na leki, a w szczególności uczuleń. Do apteczek dołączamy intrukcję udzielania pierwszej pomocy wraz z numerami telefonów alarmowych.

Miejsca przechowywania apteczek, ich opakowania powinny być oznaczone we właściwy sposób widoczny dla wszystkich użytkowników pomieszczenia. Istotnym problemem jest także ich dostępność. Składowanie apteczek w miejscach niedostępnych mija się z celem i stwarza zagrożenie nie udzielenia właściwie pierwszej pomocy.

Należy również pamiętać aby do bieżącej obsługi apteczek wyznaczyć osobę odpowiedzialną za ich prawidłowe przechowywanie, uzupełnianie oraz kontrolę terminów ważności składników jej wyposażenia.

“Drodzy Nauczyciele i Pracownicy szkoły pamiętajcie, że nawet najlepiej wyposażona apteczka szkolna nie zastąpi Waszej wiedzy i umiejętności udzielania pierwszej pomocy !!!”

Apteczki szkolne można zakupić w ISS Sklep Medyczny, który może Państwu doradzić i przygotować apteczkę zgodną z Państwa potrzebami. Na specjalne zamówienie wyposażamy pokoje pielęgniarki szkolnej.

Porady:

1. Zapisz numery alarmowe w telefonie i ustaw ich wybieranie poprzez wciśnięcie jednego klawisza np. 1 – 999, 2 – 998, 3 – 997 itd.
2. Zapisz adres i telefon do najbliższego Szpitala, Szpitalnego Oddziału Ratunkowego, Przychodni Lekarskiej.
3. Zabezpiecz zawartość apteczki przed wilgocią.
4. Dbaj aby w apteczce wszystkie jej składniki były posegregowane, odpowiednio ułożone, znaj jej zawartość.
5. Sprawdzaj terminy ważności wyposażenia.
6. Gdy wyjeżdżasz w teren trudnodostępny, modyfikuj jej skład dostosowując do potrzeb, warunków wyjazdu, ilości uczestników.

Rekomendowana zawartość małej apteczki osobistej:

1. Rękawiczki lateksowe – 4 pary.
2. Gaza jałowa 0,25 m2 – 2 opakowania.
3. Gaza jałowa 0,5 m2 – 2 opakowania.
4. Gaza jałowa 1 m2 – 2 opakowania.
5. Gazik jałowy nasączone płynem dezynfekcyjnym – 5 szt.
6. Plaster z opatrunkiem – 1 opakowanie.Osobista Apteczka Pierwszej Pomocy
7. Plaster z opatrunkiem w rolce do ciecia – 1 rolka (opcja).
8. Plaster bez opatrunku – 1 rolka.
9. Bandaż dziany (opaska dziana) – 3 szt..
10. Bandaż elastyczny – 1 szt.
10. Nożyczki z zaokrąglonymi końcami – 1 szt.
11. Koc termiczny, folia NRC – 1 szt.
12. Chusta trójkątna – 1 szt.
13. Sól fizjologiczna 0,9% w ampułce10 ml. – 3 szt.
14. Maska do oddychania usta – usta.
15. Agrafka – 3 szt.
16. Instrukcja udzielania pierwszej pomocy.

Rekomendowana zawartość dużej szkolnej apteczki plecakowej.

1. Bandaż dziany (opaska dziana) 15 cm x 4 m – 5 szt.
2. Bandaż dziany (opaska dziana) 10 cm x 4 m – 5 szt.
3. Bandaż elastyczny (opaska elastyczna) 15 cm x 4 m – 3 szt.
4. Bandaż elastyczny (opaska elastyczna) 10 cm x 4 m – 3 szt.
5. Siatka elastyczna “Codofix” Nr 6 – 1 szt.
6. Kompresy jałowe 5 x 5 cm – 5 szt.
7. Kompresy jałowe 7 x 7 cm – 5 szt.
8. Kompresy jałowe 9 x 9 cm – 5 szt.
9. Chusta trójkątna bawełniana – 1 szt.
10. Chusta trójkątna włókninowa – 3 szt.
11. Gaza opatrunkowa sterylna 0,5 m2 – 4 szt.
12. Gaza opatrunkowa starylna 1 m2 – 4 szt.
13. Koc termiczny (folia NRC) – 3 szt.
14. Opatrunek indywidualny jałowy typ A (pyłoszczelny) – 2 szt.
15. Opatrunek indywidualny jałowy typ W (wodoszczelny) – 2 szt.
16. Rękawiczki lateksowe – 10 par.Plecak Apteczka Pierwszej Pomocy
17. Maseczka do sztucznego oddychania usta-usta – 1 szt.
18. Gazik nasączony płynem dyzenfekcyjnym typu “Leko” – 10 szt.
19. Plastry z opatrunkiem – 1 kpl.
20. Plaster włókninowy w rolce 1,25 cm x 5m – 1 szt.
21. Plaster włókninowy w rolce 2,50 cm x 5m – 1 szt.
22 .Plaster włókninowy w rolce 5,00 cm x 5m – 1 szt.
23. Agrafka – 6 szt.
24. Nożyczki ratownicze – 1 szt.
25. Aparat do płukania oka – 1 szt.
26. Latarka czołowa 21 LED – 1 szt.
27. Młotek ratowniczy z nożem do cięcia pasów – 1 szt.
28. Kamizelka odblaskowa z dwoma pasami – 1 szt.
29. Instrukcja udzielania pierwszej pomocy – 1 szt.

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą apteczek szkolnych w ISS Sklep.
Polecamy szeroką gamę apteczek pierwszej pomocy w kategoriach: Przenośne Zestawy Pierwszej Pomocy ZPP, Sportowe Zestawy Pierwszej Pomocy SPP, Apteczki Biurowe oraz Instrukcje Pierwszej Pomocy.

Apteczki Szkolne