Dlaczego warto ćwiczyć jogę?

Dlaczego warto ćwiczyć jogę?

Od wielu pokoleń ludzie poszukują równowagi, spokoju ducha oraz zdrowia. Wielu z nich dąży do pięknego wyglądu, smukłej sylwetki. Co może być panaceum na niezliczoną ilość dolegliwości ciała i ducha ? Może nim być praktykowanie jogi, która dla wielu staje się ścieżką do samorozwoju. Korzenie jogi sięgają najstarszych dziejów człowieka. Pochodzi z terenów Indii, kształtując się od początku cywilizacji.

Joga cwiczeniaJoga może pomóc każdemu bez względu na aktualna kondycję fizyczną, stan ducha. Liczy się motywacja do zmiany i zadanie sobie kilku pytań, które pozwolą na wybór właściwej drogi. Odpowiedz sobie na następujące pytania: Jakie choroby dotykają Twojego ciała ? Czy miałeś w przeszłości jakieś operacje, chroniczne bóle np. pleców ? Czy masz nadwagę ? Jaką masz aktualnie kondycję fizyczną i jak może ona wpłynąć na dobór zajęć z jogi ?

Jeżeli celem będzie pozbycie się nadwagi wybierz dynamiczną formę jogi (Ashtanga, Vinyasa).

Ashtanga angażuje do pracy ciało i umysł. Jest dynamiczna, kreuje aktywność. Wykonywanie pozycji – ruch wykonywania asan połączony jest z oddechem. Jego synchronizacja z ruchem powoduje uzyskanie płynności przejść pomiędzy asanami.

Natomiast jeśli praktykowanie jogi ma być “pokarmem” dla ducha, to odpowiednia będzie odmiana jogi – Kundalini. Jest to tantryczna metoda jogi, u podstaw której znajduje się umiejętność pobudzania siły życia drzemiącej u podstawy kręgosłupa. Kundalini to zestaw pozycji i ruchów nakierowanych na medytacje i pracę z oddechem (pranayama). Często uzywane są mantry.

Rodzaje Jogi

Iyengara joga
Cechuje się precyzją w wykonywaniu asan, dbałość o szczegóły. Asany wykonuje się powoli, powtarza się je kilka razy. Praktykowanie rozpoczynamy od pozycji stojących, uczymy się utrzymywać równowagę. Po opanowaniu podstaw przechodzimy do pozycji bardziej zaawansowanych. Kolejnym etapem jest nauka prawidłowego oddechu, technik oddechowych tzw. pranayam. Ten styl jogi pochodzi od hinduskiego mistrza jogi Iyengara.

Astanga joga
Wymaga dużego wysiłku, jest bardzo dynamiczna. Świetnie modeluje sylwetkę. Dynamiczne zmiany asan połączone są z energicznymi przeskokami zwanymi vinyasami. Praktykując systematycznie ten styl, łatwo i szybko schudniesz. Połączenie asan z vinyasami i oddechem ujjayi wykonywane są w niezmiennej sekwencji. Każdy element ćwiczenia jest niezwykle ważny.

Power joga
Power joga jest odmianą Astangi jogi. Pochodzi ona z ameryki a nazwę nadał jej Beryl Bender Brich nauczyciel Astangi jogi. Ten styl na dobre zagościł w fitness klubach gdzie postrzegany jest jako idealne połączenie jogi i intensywnego treningu aerobowego. Ćwiczenia w tej odmianie jogi zaczerpnięte są z asan i płynnych sekwencji przejść.

Bikram joga
Jest to styl jogi, który polega na wykonywaniu niezmiennej sekwencji 26 asan. Skomponowane są one w taki sposób aby wzmocnić pracę wszystkich naszych układów i organów ciała. Został on rozpowszechniony przez Bikram Choudhury’ego. Cechuje go duża intensywność i dynamizm, ruch angażuje całe ciało do intensywnej pracy. Ćwiczenia rozpoczynają się w pozycji stojącej przechodząc z czasem w skłony w przód i w tył oraz skręty. Podczas Bikram w pomieszczeniu, w którym jest wykonywana utrzymywana jest temperatura 37 st. C. wzmaga ona pocenie się oraz usuwanie toksyn z organizmu.

Kundalini joga
Rozpropagowana przez Yogi Bhajana. Jest stylem tantrycznym, którego głównym przesłaniem jest obudzenie “mocy węża” energii kundalini, która zlokalizowana jest u podstaw kręgosłupa. Energie tą uzyskuje się poprzez specjalne techniki oddychania, które łączone są z charakterystycznym dla tego stylu pozycjami oraz śpiewem.

Sivananda joga
Ten styl jest połączeniem asan, technik oddychania, relaksacji (nieruchomego leżenia na wznak – savasana) na równi z dietą wegetariańską, pozytywnym myśleniem (vedanty) i medytacją (dhyana). Opiera się na naukach Swami Sivanandy z Indii. Sivananda joga praktykuje 12 asan, które wzmacniają i uelastyczniają ciało. Łączone są ze śpiewem, medytacją oraz odpowiednim oddechem.

Ananada joga
Ten styl łagodnej jogi przygotowuje do medytacji. Połączenie asan z koncentracją kieruje energię do wszystkich części ciała. Praktykowanie Anandy zwraca nas ku sobie, na akceptacje siebie, prowadzi do zgłębiania własnego wnętrza oraz lepszej świadomości. Jej twórcą był J. Donald Walters, którego zainspirował Paramahansa Yogananada.

Anusara joga
Ten styl kładzie nacisk na fizyczność wykonywanych pozycji harmonizując to co na zewnątrz z tym co wewnątrz. łączy Hatha – jogę ze zgłębianiem zasad biomechanicznych. Otwarte serce ma towarzyszyć płynnym i łagodnym przejściom pomiędzy pozycjami, asanami.To co wyróżnia Anusara jogę od innych stylów hatha – jogi to nastawienie, dzięki któremu jednoczymy się na Naszą prawdziwą naturą. Jej twórcą był John Friend.

Integralna joga
Składa się z łagodnych asan, czyli ćwiczeń z hatha – jogi. Wykonywane są one w ustalonej sekwencji w połączeniu z synchronizowanym oddechem, śpiewem, relaksacją i medytacją. Jej twórcą był Sri Swami Satchidanandę. Jest popularna na całym świecie od 1969 r. kiedy to jej twórca wygłosił, na Woodstock, przemówienie propagujące ten styl jogi.

Kripalu joga
Ten styl jogi składa się z trzech etapów. Podczas pierwszego koncentrujemy się na asanach koncentrując się na wewnętrznej harmonii i oddechu. Drugi etap wymaga utrzymywania asan do granic wytrzymałości, tak długo jak to jest możliwe. Uczy nas silnej woli oraz umiejętności poddawania się. Kripalu pozwala zgłębić własną świadomość, zrozumieć własną emocjonalność, nawyki myślowe. Twórcą tego stylu był Amrit Desai.

Vini joga
Jest zarówno praktyką jak i terapią. Dostosowana do indywidualnych, zmieniających się potrzeb. Vini zawiera łagodne asany, przystosowane do potrzeb w celu osiągnięcia optymalnych rezultatów. Efektami są siła, zdrowy organizm (stawy) oraz wspaniałe samopoczucie. Vini bardzo wiele uwagi poświęca oddechowi połączonemu z odpowiednim ruchem. Twórcą jest Desikchar z Indii.