Lucas – Mechaniczna Resuscytacja

Lucas – Mechaniczna Resuscytacja

W pierwszym kwartale 2008 roku firma Physio-Control wprowadziła na rynek produkt LUCAS™ CPR – szwedzkie urządzenie służące do mechanicznej kompresji klatki piersiowej. LUCAS™ CPR jest mechanicznym urządzeniem, które służy do kompresji klatki piersiowej w razie wystąpienia Nagłego Zatrzymania Krążenia. Lucas automatycznie wykonuje masaż serca, dając pewność, że kompresja będzie prowadzona ściśle według wytycznych Europejskiej Rady Resuscytacji. Zgodnie z nimi masaż serca należy prowadzić bezustannie, w tempie 100 (±5) uciśnięć na minutę, o głębokości 4-5 cm. Mechaniczna precyzja pozwala na skuteczne prowadzenie resuscytacji krążeniowo – oddechowej, włączając w to trudniejsze przypadki reanimacji o długim czasie trwania lub przeprowadzanej w trakcie transportu pacjenta.

Lucas CPR Nawet doświadczeni ratownicy po kilkunastu minutach prowadzenia masażu serca odczuwają zmęczenie, które może skutkować zmianą rytmu czy też głębokości kompresji. Chociaż w pierwszej minucie skuteczność ręcznej kompresji sięga ok. 80%, to w kolejnych maleje aż do ok. 20%. LUCAS natomiast zawsze zapewnia stabilny, jednostajny rytm uciśnięć o prawidłowej głębokości.
Zainstalowanie urządzenia na klatce piersiowej pacjenta trwa kilkadziesiąt sekund – polega na wsunięciu pod plecy deski stabilizującej, nałożeniu górnej części w postaci podkładki uciskającej oraz zapięciu rąk pacjenta pasami mocującymi. Konstrukcja urządzenia pozwala na prowadzenie defibrylacji pacjenta bez konieczności zdejmowania LUCASa. Unikalną cechą urządzenia jest możliwość prowadzenia akcji ratowniczej przez godzinę bez potrzeby wyłączania sprzętu i przy zastosowaniu jednoczesnej defibrylacji. Można go zastosować podczas transportu pacjenta do szpitala czy też w przypadku zatrzymania krążenia, do którego doszło w wyniku hipotermii lub zatrucia lekami. LUCAS™ jest odporny na promieniowanie i nie przeszkadza przy obrazowaniu, może być z powodzeniem stosowany podczas interwencji wieńcowej (PCI).

Tym sposobem, zespół reanimujący zyskuje nie tylko cenny w takich przypadkach czas, ale i „dodatkową parę ratowniczych rąk” do pomocy. Dużym atutem LUCASa jest jego poręczność: waży 6,3 kg i ma niewielkie rozmiary – 330mm x 650mm x 220mm (szerokość x wysokość x głębokość). Dzięki temu jest łatwy w transporcie i znajduje zastosowanie tak na Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych, jak i w karetkach pogotowia.

LUCAS™ to wytwór najnowocześniejszej myśli technologicznej w służbie medycyny. Pojawił się w Polsce już w trzy miesiące po premierze w Stanach Zjednoczonych. Pierwszym miejscem, w którym znalazł praktyczne zastosowanie buł SOR Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. M. Kopernika w Łodzi. Do dnia dzisiejszego przeprowadzono tam wiele skutecznych reanimacje pacjentów z użyciem LUCASa. Najistotniejszym jest fakt, że u tych pacjentów nie odnotowano żadnych ubytków neurologicznych.

Zródło: www.ratownik-med.pl

http://www.youtube.com/watch?v=znIidvdmqso&feature=youtu.be