Postępowanie w przypadku krwotoku z nosa

Postępowanie w przypadku krwotoku z nosa

Krwotok z nosa przeważnie nie zagraża zdrowiu lub życiu. W skrajnych przypadkach jest wymagana interwencja lekarza, jednak zazwyczaj krwotok łatwo opanować przy pomocy prostych czynności z zakresu pierwszej pomocy.

Krwotok z nosa może być skutkiem urazu mechanicznego, przemęczenia lub różnych chorób. Ważne jest, by w razie jego wystąpienia pochylić głowę do przodu. Błędne jest przekonanie, iż odchylenie głowy do tyłu skutecznie zatamuje płynącą krew. W takim przypadku dzieje się wręcz odwrotnie – krew spływa do tchawicy, co może spowodować zakrztuszenie. Niepoprawne odchylenie głowy podczas krwotoku ma wpływ również na prawidłowość diagnozy podczas późniejszego leczenia.

Jeśli krwotok jest szczególnie obfity, poszkodowany powinien oddychać przez usta oraz zwracać uwagę na położenie głowy, ponieważ jej zbyt niski układ może skutkować zwiększeniem obfitości krwawienia. W razie potrzeby należy przygotować zimny okład, przykładając go na kark. Takie działanie sprawi, że naczynia krwionośne obkurczą się, krwawienie zaś ulega zmniejszeniu.

Jeżeli krwawienie z nosa trwa dłużej niż 30 minut należy wezwać pomoc lub skontaktować się z lekarzem.