Czym jest AED i do czego służy?

W większości przypadków nagłego zatrzymania krążenia możliwe jest przywrócenie prawidłowej akcji serca poprzez wczesną defibrylację.

AED – Automatyczny Defibrylator Zewnętrzny (ang. Automated External Defibrillator) – jest urządzeniem, które analizuje rytm serca poszkodowanego i decyduje o konieczności defibrylacji.

Defibrylacja jest zabiegiem medycznym polegającym na zastosowaniu impulsu elektrycznego prądu stałego o określonej energii w celu przywrócenia prawidłowego rytmu pracy serca.
Wykonana w ciągu 3 minut od zatrzymania krążenia pozwala na przeżycie w ok. 75% przypadków.

Automatyczny Defibrylator Zewnętrzny
A – automatyczny, czyli urządzenie sterowane komputerowo, z zaprogramowanym algorytmem, wykrywa zagrażający życiu rytm serca i informuje o konieczności defibrylacji.
D – defibrylator, czyli urządzenie które za pomocą impulsu elektrycznego przywraca prawidłowy rytm pracy serca.
Z – zewnętrzny, czyli działający za pomocą samoprzylepnych elektrod umieszczanych na klatce piersiowej poszkodowanego.

AED może być używany przez osoby posiadające wykształcenie medyczne, jak również przez osoby, które takiego wykształcenia nie posiadają. Warto jednak przejść szkolenie z obsługi AED, aby prawidłowo, bezpiecznie i sprawnie przeprowadzić defibrylację za jego pomocą.
Obecnie w naszym kraju, AED są powszechnie dostępne – lokowane w miejscach, gdzie w okresie dwóch lat może wystąpić jedno nagłe zatrzymanie krążenia. Można je znaleźć w miejscach użyteczności publicznej, np. na stacjach metra, w centrach handlowych, na stadionach, czy lotniskach. Na rynku dostępnych jest kilka modeli AED, ale wszystkie wyglądają podobnie i działają według tych samych zasad.

Jak używać AED?
1.    Włącz urządzenie.
2.    Naklej elektrody na odsłoniętą klatkę piersiową poszkodowanego. Na elektrodach widoczne są rysunki, pokazujące gdzie dokładnie należy je nakleić. Jedna powinna zostać umieszczona pod prawym obojczykiem wzdłuż mostka, druga natomiast poniżej lewej pachy.
3.    Postępuj zgodnie z poleceniami audio-wizualnymi.
4.    Jeżeli defibrylacja będzie zalecana, naciśnij przycisk wyładowania.
5.    Jeżeli defibrylacja będzie niewskazana, kontynuuj resuscytację krążeniowo-oddechową, postępując zgodnie z dalszymi poleceniami audio-wizualnymi urządzenia.
6.    Kontynuuj postępowanie zgodnie z poleceniami AED do momentu, gdy poszkodowany zacznie reagować, kiedy przybędzie zespół pogotowia ratunkowego lub gdy ulegniesz wyczerpaniu.

Dodatkowe wyposażenie AED:

nożyczki – do rozcięcia ubrania
maseczka do RKO – potrzebna do sztucznego oddychania
ręcznik – do wytarcia mokrej klatki piersiowej
żyletka – do wygolenia owłosionej klatki piersiowej

Kilka bardzo ważnych zasad:
•    zawsze zanim użyjesz AED, zapoznaj się z jego instrukcją obsługi
•    usuń biżuterię, wszystkie plastry i inne materiały, które mogłyby wejść w kontakt z elektrodami
•    mokrą klatkę piersiową poszkodowanego wytrzyj ręcznikiem
•    pamiętaj, że poszkodowany nie może być dotykany zarówno podczas analizy rytmu serca jak i w czasie defibrylacji
•    jeżeli owłosiona klatka piersiowa mogłaby utrudnić naklejenie elektrod powinieneś ją ogolić

Prowadź resuscytację krążeniowo-oddechową zgodnie z poleceniami AED!