Pierwsza pomoc w oparzeniach – Hydrożel w sprayu

Szybka pomoc osobie poszkodowanej jest niezwykle ważna przypadku wystąpienia poparzeń niezależnie od ich stopnia i wielkości. Przy niedużych poparzeniach  niosąc pierwszą pomoc wykorzystujemy zimną wodę oraz opatrunki jałowe (plastry) natomiast przy rozległych oparzeniach II , III i IV stopnia w pierwszej kolejności wzywamy pomoc, schładzamy zimną wodą, stosujemy opatrunki hydrożelowe (jeżeli są dostępne) oraz zabezpieczamy komfort cieplny (folia NRC), zapewniamy wsparcie psychologiczne do czasu przekazania osoby poszkodowanej zespołowi ratownictwa medycznego. W takich przypadkach, po przetransportowaniu osoby poparzonej, najczęściej leczenie kontynuowane jest w warunkach szpitalnych, specjalistycznych ośrodkach. W celu ułatwienia niesienia pierwszej pomocy w poparzeniach obecnie wykorzystuje się opatrunki hydrożelowe (pisaliśmy o nich w art. z dnia 06.09.2013 r.), a także hydrożele w postaci płynnej. Żele na oparzenia w postaci płynnej dostępne są w różnych opakowaniach takich jak małe saszetki lub w dozowniki o różnej pojemności. Używanie dozowników, spray-ów ma jednak zaletę – jaka jest możliwość wielokrotnego podawania żelu na oparzone miejsce o różnej objętości. Tego rodzaju żele, które w swoim składzie mają ponad 90 % wody, powinny znaleźć się na wyposażeniu każdej apteczki pierwszej pomocy.

Zalety płynnych hydrożeli:

• długo utrzymują się na ranie utrzymuje siê na ranie,
  • minimalizują cieprienie osoby poszkodowanej związane z odczówaniem bólu,
  • można używać ich w miejscach trudnodostępnych do klasycznego zaopatrzenia (opatrunków stałych)
  • w części przypadków eliminuje potrzebę podawania środków przeciwbólowych,
  • postać płynna jest wygodna w użyciu,
  • po zastosowaniu stanowi sterylna barierę ochronną na ranie oparzeniowej,
  • jego składniki posiadają właściwości antybakteryjne,
  • chłodzi uszkodzone tkanki zapobiegając głębszej penetracji rany przez temperaturę.

Hydrozel Opatrunki
Powyższe właściwości posiada Burnaid Gel w saszetkach 3,5 g oraz Burnaid Gel w spray-u w opakowaniu o pojemności 50 ml. Dostępne są w sprzedaży w ISS Sklep medyczny.